Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem

Jak rozwijać wewnętrzną siłę i spokój w obliczu codziennych wyzwań.

Czym jest program

Rodzicielstwo
z uważnością i współczuciem

Jak rozwijać wewnętrzną siłę i spokój w obliczu codziennych wyzwań.

Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem (Mindful Compassionate Parenting) to program dla rodziców zawierający ćwiczenia uważności i współczucia dla siebie w codziennym życiu rodzinnym. Pomaga rozpoznać, zrozumieć i zmienić własne nieświadome wzorce reagowania i reakcje na stres.

Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem zwiększa spokój i wnosi więcej pewności siebie do rodzicielskiego serca. Wspiera w codziennych wyzwaniach Ciebie i Twoją rodzinę. Pozwala na wzmacnianie tego, co dobre i pozytywne, wzmacnia więź z dziećmi i umożliwia dostrzeżenie i docenienie pięknych chwil codziennego życia rodzinnego.

Program Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem (MCP) został opracowany przez Jörga Mangolda, niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę dzieci, młodzieży i rodzin, trenera psychologii pozytywnej oraz ojca czwórki dzieci. Swoją wiedzę zawodową zintegrował z podejściem praktyki uważności.

 

Wyobraź sobie świat, w którym nasze dzieci czują się wolne, niezależne i mają moc podążania własną autentyczną ścieżką życia.

Wyobraź sobie świat, w którym nasze dzieci czują się bezwarunkowo kochane.

Wyobraź sobie świat, w którym relacje z dziećmi nie są naznaczone stresem dnia codziennego.

Wyobraź sobie świat, w którym nasze dzieci będą mogły być uważne i dbać o siebie i innych przez całe życie.

„Przyszłość jest w naszych rękach, więc dzieci są głównymi istotami ludzkimi, które zatroszczą się o świat. Dbanie o świat to tak naprawdę dbanie o siebie.”

Dalajlama

Kurs Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem wychodzi naprzeciw potrzebie dbania o dzieci, poprzez skupienie się na rodzicach czy opiekunach. Esencję kursu stanowią uważność i współczucie.

Uważność oznacza świadome skupianie się na doświadczeniach w chwili obecnej bez ich oceniania.

Samowspółczucie oznacza traktowanie siebie jak dobrego przyjaciela, nawet w trudnych chwilach, a współczucie dla innych oznacza dostrzeganie cierpienia innych oraz chęć złagodzenia go własnym działaniem.

Zagadnienia, którym przyglądamy się na kursie, eksplorowane przy pomocy ćwiczeń, praktyk oraz rozmów są nieodłączną częścią przeżywania rodzicielstwa przez nas wszystkich. Cały kurs oparty jest na uważności, dzięki której pogłębiamy samoświadomość siebie w jednej z najważniejszych ról, jeśli nie najważniejszej, roli rodzica.

Wszyscy miewamy czasem wątpliwości, denerwujemy się na siebie lub dziecko, czasem zdarza nam się krzyknąć, stracić cierpliwość czy zmagać się z poczuciem winy. Wspólnie odkrywać będziemy pułapki w jakie wpadamy jako rodzice, rozpoznawać swoje granice i ograniczenia oraz nauczymy się dbania o siebie oraz skupiania się na tym co dobre i ważne każdego dnia.

Celem kursu jest uwolnienie nas, rodziców, od nadmiernego niepokoju, napięcia czy poczucia winy. Odkrywamy mądrość, dzięki naszemu własnemu doświadczeniu podczas treningu. Rodzic po zakończeniu cyklu spotkań będzie miał szereg narzędzi w postaci krótkich ćwiczeń, które może stosować w każdej chwili, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba.

Chcę pogłębiać

rozwijaj dalej gałęzie
uważności

=

Chcę uczyć

masz mocne korzenie wiedzy, dziel się owocami praktyki

=