
Kurs MBCT
Zapraszamy na ośmiotygodniowy program Terapii poznawczej opartej na uważności MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) zapobiegający nawrotom depresji i stanów obniżonego nastroju.
Program ten został stworzony przez Johna Teasdale’a, Marka Williamsa i Zindela Segala dla osób, którym trudno poradzić sobie z nawracającymi, niechcianymi stanami emocjonalnymi (w programie mogą wziąć osoby, które są pomiędzy aktywnymi stanami obniżonego nastroju lub depresji).
Terapia MBCT przez lata poddawana była badaniom klinicznym i okazała się skutecznym sposobem we wspieraniu leczenia depresji, stanów lękowych oraz wielu innych problemów związanych z afektywnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.
Jakie są mechanizmy działania tej metody?
1. Po pierwsze pogłębienie wiedzy na temat obrazu klinicznego depresji i stanów obniżonego nastroju. Mówimy tutaj o ogólnych treściach związanych z mechanizmami powstawania nawrotów i przebiegu zaburzenia ale również rozpoznaniu swojego własnego „autorskiego nawrotu depresji”, po to abyśmy mogli zadziałać najwcześniej jak się da nie dopuszczając do rozwinięcia się depresji.
2. Po drugie włączenie do codziennej rutyny praktyk uważności pozwalających na trenowanie umysłu w klarowności widzenia i nieprzywiązywania się do myśli, które są podstawą ruminacji prowadzących do nawrotów. Chcemy nauczyć się postrzegać negatywne myśli o sobie i świecie jako objawy choroby, którymi tak naprawdę są, a nie fakty. Do tego właśnie potrzebujemy treningu uważności.
8-tygodniowy program terapii poznawczej opartej na uważności to osiem dwugodzinnych spotkań, w stałej kameralnej grupie osób doświadczających powracających stanów zaburzeń nastroju.
Na spotkaniach będziemy:
1. praktykować uważność;
2. robić ćwiczenia poznawcze, które potrafią odkryć przed nami nasz własny sposób działania w świecie i to, co wyzwala w nas pogorszenie nastroju;
3. sięgać po wiedzę z obszarów mechanizmów powstawania nawrotów depresji i działania mózgu;
4. opracujemy własny, indywidualny sposób działania, po który możemy sięgać, kiedy zauważymy pierwsze niepokojące oznaki nawrotu.
„Depresja to zaburzenie nastroju, które negatywnie wpływa na zdolność osoby do jasnego myślenia, osłabia motywację do działania, zmienia najbardziej podstawowe funkcje organizmu – takie jak sen i odżywianie się – oraz wystawia osoby na palący ból i cierpienie psychiczne, wobec których czuje się ona bezradna.”
Zindel V.Segal, J.Mark G. Williams, John D. Teasdale – „Terapia Poznawcza Depresji Oparta na Uważności. Profilaktyka nawrotów”.
Tematy poszczególnych spotkań:
sesja 1/ 7 maja 2025 – Świadomość i automatyczny pilot.
sesja 2/ 14 maja 2025 – Życie w myślach.
sesja 3/ 21 maja 2025 – Zbieranie rozproszonych myśli.
sesja 4/ 28 maja 2025 – Rozpoznawanie awersji.
sesja 5/ 4 czerwca 2025 – Przyzwalanie/zostawianie własnemu biegowi.
sesja 6/ 11 czerwca 2025 – Myśli nie są faktami.
sesja 7/ 18 czerwca 2025 – Jak zadbać o siebie najlepiej?
sesja 8/ 25 czerwca 2025 – Podtrzymywanie i rozwijanie nowych umiejętności.
Kurs będzie odbywał się od 7 maja 2025 w środy, w godzinach od 9.00-11.00, online/na platformie zoom.
Łączna liczba godzin kursu: 16
Ukończenie kursu kończy się wydaniem zaświadczenia w wersji elektronicznej (pdf).
Prowadząca: Monika Kużelewska-Turczynowicz
Kwota należności za kurs: 1270 zł.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz na contact@mindfulnessassociation.org.pl.
Jeśli chcesz wziąć udział w kursie a finanse są przeszkodą również napisz, spróbujemy znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.
* Kurs liczy się również jako CPD doskonalące umiejętności nauczyciela uważności.
Formularz zapisów (zapisy przyjmujemy do 30 kwietnia):