Certyfikowany Kurs

Mindfulness

Na Certyfikowany Kurs Mindfulness wg Mindfulness Association, składający sie z IV modułów, zapraszamy osoby, które chcą podjąć regularną i pogłębioną praktykę uważności.

Główny nacisk kładziony jest na praktyczny wymiar nabywania umiejętności, dlatego pomiędzy weekendowymi sesjami proponowana jest praktyka własna, która obejmuje regularne praktyki uważności, ćwiczenia codziennej uważności oraz prowadzenie zapisków refleksji.

Kurs jest otwarty dla wszystkich, bez względu na wcześniejsze doświadczenie z tematem uważności.

*Jeśli ukończyłaś/ukończyłeś 8-tygodniowy Kurs życia opartego na uważności MBLC zapraszamy Cię do dołączenia do Certyfikowanego Kursu Mindfulness od II modułu.

Certyfikowany Kurs Mindfulness

Czas trwania i cena

Łączny czas trwania całego kursu wynosi ok. 9 miesięcy
(4 weekendy). Łącznie 40 godzin szkolenia (liczymy godziny zegarowe).

Cena: 970 zł za każdy moduł/ łącznie 3 880 zł.

Uczestnictwo

Kurs jest otwarty dla wszystkich, bez względu na wcześniejsze doświadczenie z tematem uważności. 

Materiały szkoleniowe

Podczas trwania kursu uczestnik otrzymuje podręczniki do koażdego modułu oraz zestaw praktyk w plikach audio.

Certyfikat

Ukończenie wszystkich czterech modułów, kończy się wydaniem Certyfikatu ukończenia, sygnowanego przez Mindfulness Association Polska. Otrzymanie certyfikatu upoważnia do podjęcia drugiego etapu ścieżki szkolenia nauczycieli MBLC oraz do uczestnictwa w Certyfikowanym Kursie Compassion.

Opis kursu

Moduł I/ Stawanie sie obecnym

Uważność jest definiowana jako zwrócenie uwagi na chwilę obecną poprzez doświadczenie danego momentu w sposób nieosądzający i akceptujący. Na początku zauważamy, że nasza uwaga jest jak motyl zmieniający miejsce, od jednej myśli do drugiej. W czasie tego weekendu zaczynamy pracę poprzez  spowolnienie i ukierunkowanie naszego umysłu stosując regulację oddechu  i liczenie. Następnie można wprowadzić praktyki, które wyciszą gonitwę myśli w naszych głowach  i poprowadzą ją do świadomości sensorycznej ciała.

W dalszej praktyce przekonamy się, jak odpocząć w chwili obecnej, przyzwyczajając się do odłączania od naszych nawyków oraz zachowań kompulsywnych. Z kolei, gdy nasza uwaga będzie skupiona na myśleniu, nauczymy się pracować ze oparciem na dźwięku. Jesteśmy wprowadzani w ten stopniowy proces poprzez podstawowe praktyki uważności: zatrzymanie, ugruntowanie, odpoczynek i uważność. Jedną z praktyk jest skanowanie ciała oraz medytacja podczas chodzenia. Podczas każdego z modułów pracujemy nad rozwojem życzliwości jako podstawy współczucia.

Moduł II/ Praca nad rozkojarzeniem

Dzięki codziennej możliwości pracy z zakresu podstawowych praktyk uważności jesteśmy bardziej świadomi tego, jak poruszają się myśli w naszym umyśle oraz jakimi utartymi ścieżkami podążają. Jesteśmy coraz bardziej zaznajomieni z dynamiczną zmianą uważności i rozproszenia oraz zaczynamy dostrzegać, jak roztargnienie pochłania naszą energię. 

Zaczynamy również rozpoznawać nasze preferencje, które to znacznie ograniczają naszą uważność oraz nas samych. W tym module wprowadzamy uważny ruch jako sposób na integrację uważności z tym, jak postępujemy w życiu codziennym, oparcie na oddechu oraz 3-minutowe ćwiczenie oddechu jako sposób na przerwanie błędnego koła reakcji, w którym jesteśmy uwięzieni na co dzień. Poznajemy model „Nurt i obserwator” oraz rozwijamy życzliwość.

Moduł III/ Samoakceptacja

Podczas całego szkolenia, nasza praca skupia się na dwóch obszarach: przekierowania uwagi na chwilę obecną używając techniki uważności, jednocześnie ucząc się akceptacji naszych wielopoziomowych wewnętrznych doświadczeń. Część praktyki uważności skupia się na pracy z silnymi emocjami, które się pojawiają i rozwijaniu zdolności do rozpoznawania trudnych doświadczeń w ciele i umyśle. 

Jest to praca nad naszym podejściem do tych myśli i poprzez trening akceptacji uczymy się godzić z trudnymi myślami i emocjami, poświęcając im szczególną uwagę, przepełnioną życzliwością. Stosujemy metodę RAIN (rozpoznaj, pozwól, osobiste zainteresowanie, nie identyfikowanie się) jako trening akceptacji i praktykę życzliwości, które dają nam poczucie wewnętrznego dobrostanu.

Moduł IV/ Podłoże uczuć i obserwator

W tym module poznajemy model „podłoże odczuć i obserwator” jako sposób na wytyczanie wewnętrznego krajobrazu naszego umysłu i rozeznania, gdzie może nastąpić zmiana. 

Podczas tego modułu łączymy wszystkie tematy z poprzednich trzech modułów i pomagamy uczestnikom wypracować regularną praktykę uważności w ich życiu.

Praktyka. Praktyka. Praktyka.

Skupiamy się na praktycznym wymiarze nabywania umiejętności. Każda sesja zawiera wprowadzenie teoretyczne, ale najważniejsza pozostaje praktyka, a po niej, dzielenie się doświadczeniem. Dodatkowo, pomiędzy poszczególnymi modułami rozwijamy praktykę własną, obejmującą regularne praktyki uważności, ćwiczenia codziennej uważności oraz prowadzenie zapisków refleksji.

 

Spotykamy się w gronie liczącym do 25 osób. Dbając, by przestrzeń pozwalała na komfortowe poruszanie się, obserwację i wymianę dzielimy się na mniejsze zespoły w momentach praktyki. Utrzymujemy stały skład grup na czas trwania kursu, bo w tym pięknym procesie ważne jest, by zanurzyć się w doświadczeniu razem, co daje dużo wzajemnego wsparcia.

Materiały dydaktyczne w cenie kursu

Skuteczność szkolenia poparta badaniami

Certyfikowana kadra nauczycielska

Proces grupowy

Dostęp do materiałów i nagrań MA

Różne techniki medytacji uważności

Sprawdź najbliższe terminy w naszym Kalendarium

Rekomendacje

„Spotkanie z zespołem Mindfulness Association Polska i udział w proponowanych kursach otworzyło mnie na kompletnie nowy odbiór mnie samej oraz otaczającego świata. Było to doświadczenie , które dogłębnie zmieniło moje życie na głębsze i szczęśliwsze. Serdecznie polecam i zapraszam.”

MONIKA ZIEMIAŃSKA

“Eksplorowałem kompletnie nowe obszary mojego życia. Zyskałem inną, ciekawą perspektywę i inne podejście do świata i ludzi. Czuję się lekki i spokojny.”

DAREK

“Bardzo przemyślany i konsekwentnie prowadzony proces. Wielkie serce, równie wielkie jak wiedza i doświadczenie prowadzących.”

MONIKA